Jak ważne jest picie wody?

20.05.2016, 13:41

Co stanie się z twoim ciałem,
gdy będziesz pić za mało wody?

Teoretycznie każdy z nas wie, że woda jest nam niezbędna do życia, jednak praktyka pokazuje, że mimo to pijemy jej zbyt mało. Czy wiecie czym tak naprawdę grozi nam odwodnienie?

 

woda

Pierwsze objawy odwodnienia bywają przez nas bardzo często ignorowane, tymczasem jest to bardzo niebezpieczny stan, który może zagrażać naszemu zdrowiu. Badania wskazują, że nawet jednoprocentowy spadek ilości wody w organizmie jest odczuwalny, alarmujące objawy pojawiają się, gdy wskaźnik ten przekroczy 3% masy ciała z kolei dziesięcioprocentowy ubytek wody może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu. Tymczasem naukowcy alarmują, że ponad 90% Polaków pije za mało wody, a co dziesiąty Polak nie pije wody w ogóle! W jaki sposób wpływa to na nasze ciało?

 

1. Metabolizm zwolni
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego wiele diet, kładzie tak duży nacisk na to, abyśmy wypijali w ciągu dnia odpowiednią ilość wody? Wbrew obiegowej opinii, nie dzieje się tak po to, aby zminimalizować odczuwanie głodu, napełniając żołądek płynami. Naukowcom udało się potwierdzić, że osoby dbające o odpowiednie nawodnienie organizmu mają szybszy metabolizm, przez co zdecydowanie łatwiej jest im zrzucić zbędne kilogramy. I to bez forsownych ćwiczeń!

2. Zwiększy się ryzyko wystąpienia wielu chorób
Hasło „woda to życie” brzmi aż nazbyt banalnie, jednak jest w nim zaskakująco dużo prawdy. Okazuje się bowiem, że nieodpowiednie nawodnienie organizmu sprzyja występowaniu wielu, niebezpiecznych chorób. Zdaniem naukowców, odwodnienie można powiązać ze zwiększonym ryzykiem zachorowania np. raka jelita grubego i pęcherza moczowego, kamienie nerkowych, a także zawał serca.

3. Będziesz mieć problemy z myśleniem
O odpowiedni poziom nawodnienia organizmu powinny zadbać osoby, pracujące umysłowo. Badania wykazały, że pijąc za mało wody sprawiamy, że nasz mózg dosłownie się kurczy! Co prawda taki stan rzeczy nie sprawia, że przestajemy myśleć logicznie, jednak dowiedziono, że wymaga to od nas zdecydowanie więcej wysiłku. Na szczęście nie jest to proces nieodwracalny, a powrót do właściwych nawyków powinien sprawić, że nasz mózg ponownie będzie pracować na najwyższych obrotach.

4. Szybciej się zestarzejesz
Każda z pań z pewnością wie, że odpowiednie nawilżenie cery jest kluczem do świeżego i młodego wyglądu. Jednak nie możemy w tej kwestii ograniczyć się jedynie do wsmarowywania w nią drogich kremów, bo jest to jedynie mało efektywny półśrodek. Kluczem do zachowania młodości jest ni mniej ni więcej, a odpowiednie nawodnienie organizmu. Zauważono bowiem, że u osób pijących za mało wody, zmarszczki są znacznie bardziej widoczne i pojawiają się zdecydowanie szybciej. Co więcej, osoby te częściej borykają się z problemami skórnymi, a ich cera ma nieładny kolor i jest pozbawiona blasku.

5. Możesz mieć problemy z huśtawką nastrojów
Odwodnienie wpływa nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Jeśli nie dostarczamy do naszego organizmu odpowiedniej ilości wody, stajemy się znacznie bardziej podatni na huśtawki nastrojów. Łatwiej się irytujemy, wpadamy w gniew lub doskwiera nam przygnębienie. Jeśli więc nie macie ochoty pić wody ze względów zdrowotnych, zróbcie to dla swojego otoczenia.

6. Będziesz jeść więcej niż zwykle
Wypijanie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia nie tylko spowolni wasz metabolizm, ale również sprawi, że będziecie jeść zdecydowanie więcej niż zwykle. Naukowcom udało się udowodnić, że wypijanie szklanki wody przed posiłkiem sprawia, że spożywamy mniej kalorii, a tym samym łatwiej chudniemy. Badania wykazały, że ta jedna drobna zmiana przyczyniła się do tego, że osoby biorące udział w eksperymencie schudły ok. 2 kg. Bez zmiany diety ani dodatkowych ćwiczeń.

 

 

źródło: smaker.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Copyright © 2015 scan-city.pl