Częstochowa wybiegała 40.000 zł dla potrzebujących dzieci

07.10.2013, 12:41

Częstochowa zajęła pierwsze miejsce w akcji Honorowy Dawca Energii Fortum – programie zachęcającym do biegania i jednoczesnej pomocy potrzebującym dzieciom. Dzięki zaangażowaniu częstochowian Fortum przekazało 40.000 zł na wsparcie podopiecznych regionalnego koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

 

W czasie podsumowania akcji, jakie odbyło się w Urzędzie Miasta Częstochowy z udziałem m.in. Mikaela  Lemstrӧma – prezesa Fortum Polska oraz Krzysztofa Matyjaszczyka – prezydenta Częstochowy, opiekunowie wraz z podopiecznymi częstochowskiego koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odebrali – z rąk prezesa Fortum – symboliczny czek na 40 tys. zł.

 

Podziękowania za wsparcie, współorganizację i czynny udział w akcji odebrali: Krzysztof Matyjaszczyk, Dariusz Kondracki – najwytrwalszy biegacz akcji HDEF, Tomasz  Łuszcz – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Zabiegani Częstochowa Tomasz Tęcza.

 

Wszyscy dziękowali także setkom anonimowych częstochowskich i nie tylko częstochowskich biegaczy, którzy wsparli akcję i dorzucali kilometry i punkty energii do częstochowskiego konta.
Częstochowski biegacz Dariusz Kondracki (członek częstochowskich „Zabieganych”) pytany o to, jak udało mu się „wybiegać” w czasie trwania akcji aż 3435 km mówił:
– Biegam sześć razy w tygodniu, miesięcznie średnio ponad 500 km. Przygotowuję się do biegu 24-godzinnego i takie obciążenia nie są dla mnie czymś wyjątkowym. Cieszę się, że udało się nam wygrać, choć na początku akcji myśleliśmy, że we współzawodnictwie z dużo większym Wrocławiem czy miastami ludnej aglomeracji śląskiej, będzie o to bardzo trudno.

 

Program Honorowy Dawca Energii Fortum, który trwał od 23 marca do 30 września, skierowany był do osób już biegających lub zamierzających rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Aby dołączyć do akcji wystarczyło ściągnąć bezpłatną aplikację na smartfona i wybrać jedno z czterech miast, które chcemy wesprzeć bieganiem. Oprócz Częstochowy były to Zabrze, Bytom i Wrocław, czyli lokalizacje działalności biznesowej Fortum

 

„Akcja Honorowy Dawca Energii Fortum w swoich założeniach miała promować  aktywny tryb życia oraz  motywować do pomocy potrzebującym dzieciom z miasta. Częstochowa zaangażowała się w program całym sercem i wybiegała najwięcej kilometrów, wytwarzając przy tym najwięcej pozytywnej energii. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i cieszymy się, że Fortum może działać na rzecz częstochowian nie tylko dostarczając ciepło do ich domów, ale także angażując się w akcje społeczne wspierające lokalną społeczność” – mówi Mikael Lemström, prezes Fortum Power and Heat Polska.

 

W programie wzięło udział 976 biegaczy, którzy przemierzyli łącznie 50 324,72 km, co dało 2 868 509,04 Wh energii.

 

Częstochowa zwyciężyła w kategoriach:
•    długość przemierzonego dystansu – 18 007,46 km (Wrocław – 15 943,93 km, Zabrze – 14 364,35 km, Bytom – 2 008,98 km);
•    Ilość zebranej pozytywnej energii – 1 026 425,22 Wh (Wrocław – 908 804,01 Wh, Zabrze – 818 767,95 Wh, Bytom – 114 511,86 Wh);
•    liczba biegaczy – 307 osób (Wrocław – 281, Zabrze – 260, Bytom – 128);
•    najlepszy biegacz – Pan Dariusz Kondracki, który przebiegł 3 435,11 km i zebrał 195 801,27 Wh energii.

 

Dystans ponad 18.000 km jest imponujący – to tak jakby Honorowi Dawcy Energii Fortum pobiegli z Częstochowy na Alaskę i z powrotem lub przemierzyli prawie połowę kuli ziemskiej wzdłuż równika. Ilość zebranej przez częstochowian energii wystarcza do zasilenia ponad 100 000 żarówek LED przez godzinę, zaparzenia około 115 000 filiżanek kawy, czy ogrzania mieszkania o powierzchni 50 m2 przez dwa tygodnie.

 

„Honorowy Dawca Energii Fortum to dla Częstochowy – z wielu względów – ważne przedsięwzięcie. Bardzo się cieszymy, że udało nam się pokonać w walce o główną nagrodę godnych rywali: Wrocław, Zabrze i Bytom, ale doskonale wiemy, że nie sportowa rywalizacja jest tu najważniejsza. Największym sukcesem akcji jest to, że tak wielu częstochowian zdecydowało się podzielić swoją dobrą energią i biegając wesprzeć potrzebujących. Bardzo im za to dziękuję. Warto podkreślić, że projektu Fortum czerpią profity wszyscy uczestnicy. Niepełnosprawni i ich opiekunowie zyskują środki na organizację bardzo potrzebnych, wyjazdowych zajęć warsztatowych, a biegający dobre samopoczucie, kondycję fizyczną i satysfakcję z tego, że biorą udział w fajnej, społecznie pożytecznej akcji. Sam mam taką satysfakcję, bo udało mi się dołożyć swoją „biegową” cegiełkę do naszego częstochowskiego sukcesu”– mówi Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Częstochowy.

 

Wsparcie od firmy Fortum, przewidziane za zdobycie pierwszego miejsca, w wysokości 40.000 zł, otrzymuje częstochowskie koło Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Środki zostaną przeznaczone na wyjazdy wypoczynkowo-warsztatowe dla dzieci oraz ich opiekunów. Ich celem jest integracja i aktywizacja środowiskowa osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

 

Źródło: UM Częstochowy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Copyright © 2015 scan-city.pl