Grupa oszustów rozbita

15.03.2016, 13:34

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rozbili grupę oszustów, która działa za pomocą metody „na wnuczka” oszukując w ten sposób starszych ludzi. Zatrzymanych w tej sprawie zostało 9 osób – organizatorzy akcji, dzwoniący oraz odbierający pieniądze. Szacuje się, że straty jakie spowodowali sięgają kilkuset tysięcy złotych. Sprawcy swoich przestępstw dokonywali na terenie Polski, Niemiec, Szwajcarii i Kanady.

W godzinach porannych 9 marca 2016 r. kilkudziesięciu funkcjonariuszy weszło jednocześnie w kilku miejscach na terenie Wrocławia do mieszkań osób podejrzanych o oszustwa. W tej sprawie zatrzymanych zostało 9 osób, w tym 3 kobiety. Wśród zatrzymanych są zarówno organizator przestępczego procederu, osoby dzwoniące i osoby odbierające pieniądze. Podczas prowadzonych czynności, w trakcie przeszukania zabezpieczono sprzęt elektroniczny, telefony komórkowe oraz kilka tysięcy złotych.

Policjanci nad tą sprawą pracowali od kilku miesięcy. Dokładnie sprawdzali informacje, jakie pojawiały się w związku z oszustwami na wnuczka. Ta wnikliwa analiza doprowadziła do ustalenia, że członkowie zorganizowanej grupy mogą pochodzić z Wrocławia.

Sprawcy działając metodą na wnuczka wymyślali różne sytuacje, w których poszkodowani byli informowani o potrzebie udzielenia pomocy finansowej dla członka rodziny. Każdy z poszkodowanych tracił od kilku do ponad stu tysięcy złotych.

Na podstawie dowodów uzyskanych w trakcie przeszukań, a także innych działań Policji i prokuratury wobec 5 osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy – po analizie zgromadzonego materiału będą podejmowane dalsze decyzje.

 

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ!

SENIORZE, PAMIĘTAJ O 4 ZASADACH BEZPIECZNEGO DOLNOŚLĄZAKA:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję

 

źródło KPP Świdnica

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Copyright © 2015 scan-city.pl