Jezioro Bystrzyckie posprzątane

27.04.2016, 14:05

Mieszkańcy gminy Walim sprzątali w ramach akcji „Święto Ziemi na Brzegu Jeziora” .

W połowie kwietnia w związku z pracami konserwacyjnymi na tamie w Zagórzu Śląskim woda ze zbiornika została spuszczona. Wyremontowane zostały zastawki zamykające spusty wody. Brak wody odsłonił niemal stuletnie ruiny, będące dawniej częścią niewielkiego miasteczka – Śląska Dolina.

Wraz z historycznym odkryciem, odsłonięte zostały również góry śmieci. Co roku w kwietniu mieszkańcy gminy Walim zbierają się na brzegu jeziora od strony kąpieliska i w ramach akcji „Święto Ziemi na Brzegu Jeziora” sprzątają brzeg Jeziora Bystrzyckiego. Akcja organizowana jest od 9 lat przez Urząd Gminy Walim.


Właścicielem terenu Jeziora Bystrzyckiego nie jest jednak gmina Walim, a firma Tauron Ekoenergia Sp. z o.o. Jak informuje rzecznik firmy Tauron Ekoenergia, Monika Meinhart-Burzyńska, śmieci znajdujące na zamulonej części niecki nie mogły zostać usunięte ze względu na grząskie podłoże i wynikające z tego niebezpieczeństwa dla sprzątających. Zgodnie z pozwoleniami wodno-prawnymi w odległości 300 m od korpusu zapory sprzątanie realizuje spółka Wodociągi i Kanalizacja z Dzierżoniowa.

Początek napełniania zbiornika Bystrzyckiego zaplanowany jest na dziś i ma potrwać kilka dni.

 

źródło:www.walbrzych24.com/
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Copyright © 2015 scan-city.pl