Masowe emigracje Polaków

28.09.2012, 14:55

Dobra kondycja polskiej gospodarki w ubiegłych latach, zwłaszcza na tle krajów europejskich pogrążonych w kryzysie, powodowała, że wiele osób zdecydowało się na powrót z emigracji do Polski. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie, a nasi rodacy znów zaczęli masowo wyjeżdżać za granicę do pracy. Nie mogąc znaleźć pracy w Polsce, wyjeżdżają do krajów sąsiednich w poszukiwaniu lepszego zajęcia i lepszego życia.

 

Emigranci mówią, że nie wrócą do kraju, póki struktura płac się nie poprawi. Do powrotu mogłaby ich skłonić wyłącznie pensja wynosząca co najmniej 6 tys. zł miesięcznie netto.

 

Wzrost fali emigracyjnej zauważalny jest w Polsce już od poprzedniego roku. Najnowsze szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że emigrantów jest już 2 mln 60 tys., czyli 60 tysięcy osób więcej, niż na koniec 2010 roku. Najchętniej Polacy wyjeżdżają teraz na Wyspy Brytyjskie, do Niemiec i do Norwegii.

 

Specjaliści spodziewali się spadku liczby emigrantów, gdy tymczasem liczba ta wzrosła. Być może jest to nieznaczny wzrost, ale jednak zauważalny. Emigranci ściągają też za granicę swoje rodziny, które dotychczas pozostawały w Polsce.

 

 

Źródło: www.biznes-firma.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Copyright © 2015 scan-city.pl