W Częstochowie przedszkola będą za darmo

30.06.2014, 16:46

Od 1 września przestaną obowiązywać opłaty za pobyt dziecka w miejskim przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, także powyżej ustawowo gwarantowanych bezpłatnych 5 godzin. Regulacja dotyczy przedszkolaków mieszkających na terenie Częstochowy.

 

Propozycję prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka przyjęli częstochowscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Jest to realizacja wcześniejszej zapowiedzi prezydenta zniesienia czesnego w miejskich przedszkolach.

 

Uchwała całkowicie znosi opłatę za pobyt małych częstochowian w miejskim przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Do tej pory rodzice nie płacili za pierwsze 5 godzin. Każda kolejna kosztowała 1 zł.

 

– Bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu na pewno odciąży rodziców, którzy, mając taki komfort, będą mogli spokojniej wykonywać swoje obowiązki zawodowe, a tym samym być bardziej efektywnymi i konkurencyjni na rynku pracy – podkreśla Krzysztof Matyjaszczyk.

 

Koszt zapewnienia bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki częstochowskim przedszkolakom będzie skutkował brakiem wpływów do budżetu w wysokości około 1 mln 260 tys. zł w skali roku szkolnego, lecz jednocześnie ułatwi obsługę administracyjno-księgową przedszkoli. Brak środków z tytułu czesnego od września 2014 r. przewidziano w czasie konstrukcji tegorocznego budżetu miasta.

 

Obecnie w Częstochowie jest w sumie około 7,5 tysiąca przedszkolaków. Większość z nich uczęszcza do 42 miejskich przedszkoli i 41 oddziałów przedszkolnych. Spośród wszystkich przedszkolaków, z jednej dodatkowej godziny korzysta ok. 950 przedszkolaków, z dwóch – ok. 1,5 tysiąca, z trzech – ok. 1150, czterech – ok. 700, a z pięciu – ok. 300.

 

 

Źródło: UM Częstochowy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Copyright © 2015 scan-city.pl