Świdniczanie nie zawiedli – Tropem Wilczym odniosło sukces !

02.03.2016, 13:03

Frekwencja Świdniczan była imponująca !

496 osób zapisanych, grubo ponad pół tysiąca biegnących, a na dokładkę spora grupa kibiców.

Tak w liczbach przedstawiał sie Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Świdnica drugi rok z rzędu włączyła się w wydarzenie Fundacji Wolność i Demokracja. Bieg na dystansie 1963 metrów odbył sie 28 lutego na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Symboliczny dystans 1963 metrów jest ściśle  związany z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. Podobizny „Lalka”, „Bartka”, Łupaszki”, „Inki” i wielu innych Żołnierzy Wyklętych znalazły się na pamiątkowych koszulkach. Edukacyjny pakiet startowy uzupełniał piękny medal i wydawnictwa poświęcone  polskiemu podziemiu antykomunistycznemu i antysowieckiemu działającego w latach 1944–1963. Wydarzenie uzupełniły: blok programów artystycznych, kibicowski pokaz pirotechniczny, pokaz sprzętu wojskowego, zbiórka na rzecz Ofiar Głodu (zebrano 546 złotych i 60 groszy), ciepła zupa i napoje, a także harcerskie ognisko.  Przed i po biegu o idei Tropu Wilczego barwnie opowiadali Tadeusz Grabowski, opiekun środowisk kombatanckich i harcmistrz Piotr Pamuła, zastępca komendanta hufca ZHP Świdnica.

 

 

Zaszczytu wystartowania dostąpił  Bogdan Zdrojewski, prezes Związku Inwalidów Wojennych i Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Nie mierzono czasu, ważny był sam udział. Najmłodszym uczestnikiem  był niespełna dwuletni Franciszek Stolarczyk, najstarszym urodzony w 1938 roku Dionizy Czubaj. Uczestników na mecie dekorowali przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Źródło : http://www.osir.swidnica.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Copyright © 2015 scan-city.pl