Pałac Bagieniec warty zobaczenia

04.03.2016, 15:17

Bagieniec po raz pierwszy wzmiankowany był w 1307 roku jako Tychenow. Do około XVII wieku wieś należała do Saksonii, a od 1781 r. do Śląska. Majątek często zmieniał właścicieli, należał m.in. do rodziny Schleuer, Hulfrich, von Sachenkirch. Od 1997 pałac znajduje się w rękach prywatnych, od kiedy to również trwa jego remont.

Pierwotne założenie to prawdopodobnie dwór. Obecnie – pałac, trójkondygnacyjny, podpiwniczony, powstały na planie regularnym.


Pałac zbudowany jest głównie z cegły, z niewieloma dodatkami kamienia, kryty dachem czterospadowym. Kubatura obiektu to niespełna 5000 m3. Zabytek znajduje się w centrum wsi Bagieniec, otoczony jest pięknym, zaniedbanym parkiem oraz jeziorem, które kiedyś pełniło rolę fosy.

Do pałacu mozna się dostać kamiennym mostem wybudowanym w miejscu mostu zwodzonego. Zachowały się m.in. XIX – wieczny kamienny portal, kartusz herbowy oraz pomieszczenia ze sklepieniami kolebkowymi. W pałacu gościło wiele znanych osobistości takich jak Johann Wolfgang Goethe czy Friedrich Bogislaw von Tauentzien.

 

źtródło: http://www.swidnica.info.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Copyright © 2015 scan-city.pl